تبلیغات
دیدبان شیعه- بدعت وشیعیان - به مناسبت شهادت جانسوز امام زین العابدین (علیه السلام)
وضعیّت اسیران به هنـگـام ورود به كوفه بـگـونه اى دلخراش و رقّت بار بود كه تماشاگـران را تحت تاءثیر قرار داد و آنان را به گریه انداخت . امام سجاد(ع ) با مشاهده گریه آنان ، خطاب به ایشان فرمودند: (تَنُوحُونَ وَ تَبْكُونَ مِنْ اَجْلِنا فَمَنْ ذَالَّذى قَتَلَنا؟!)(1) نوحه سرایى مى كنید و براى (مظلومیت ) ما مى گریید! پس چه كسى (عزیزان ) ما را كشته است ؟!
قافله سالاران كاروان اسارت تصمیم گرفتند از موقعیّت پیش آمده بیشترین بهره بردارى را نموده ، حقایق را بیان كنند.

در ابتدا درکوفه سخنان زینب كبرى (سلام الله علیها)زمینه را براى سخنرانیهاى بعد توسط فاطمه صغرى ، دختر امام حسین (علیه السلام )، و ام كلثوم دختر امیر مؤ منان (علیه السلام )آماده كرد.
آخرین سخنران این مجمع عمومى امام سجاد(علیه السلام)بود كه به جمعیّت كه بلند بلند گریه مى كردند اشاره كرد تا ساكت شوند، سپس بپا خاست و پس از ستایش پروردگار و درود بر پیامبر(صلی الله علیه وآله  )فرمود:
مردم ! هر كس مرا مى شناسد كه شناخته و هر كس نمى شناسد، بداند كه من (على ) فرزند (حسین )، فرزند (على بن ابى طالب ) صلوات اللّه علیهم ، هستم . من پسر كسى هستم كه او را در كنار شط فرات سر بریدند، بدون آن كه خونى ریخته یا حقّى را پـایمال كرده باشد. من فرزند كسى هستم كه حرمتش را شكسته ، اموالش را به یغما برده و خاندانش را به اسیرى گـرفته اند! من فرزند كشته به (قتل صبر)(2)هستم ، و این براى ما افتخارى است .
مردم ! شما را به خدا سوگند، آیا به یاد دارید كه روزى به پدرم (نامه ها) نوشتید و با او عهد و پـیمان بستید، سـپـس نیرنـگ پـیشه كردید و به جنگ با او برخاستید و او را تنها گذاردید!؟
هلاكت و زیان بر شما باد از این توشه اى كه براى خود پیش فرستادید... فرداى قیامت با كدام چـشم به رسول خدا(صلی الله علیه وآله )مى نـگرید، آن هنگام كه به شما بگوید: (خاندان مرا كشتید و حرمتم را شكستید، پس ، از امت من نیستید!
سخنان روشنگر امام (علیه السلام )جمعیّت را بیش از پیش منقلب كرد، چندان كه صداى گریه و ناله از هر سو شنیده مى شد. بعضى خطاب به بعضى دیگر با زبان ملامت مى گفتند:هلاك شدید، در حالى كه خود نمى دانید!
پیشواى چهارم به سخنانش ادامه داد:
خداى رحمت كند آن كس را كه نصیحت مرا بپذیرد و سفارش مرا درباره خدا، پیامبر(صلی الله علیه وآله  )و خاندانش به كار بندد.
مردم فریاد برآوردند:
اى فرزند رسول خدا(صلی الله علیه وآله  )! همه ما سخنت را پذیرا و فرمانت را مطیع هستیم و پیمان مى بندیم كه شما را رها نكرده و به دیگران دل نبندیم ؛ پس هر فرمانى دارید بفرمایید كه ما باهر كه شما درجنگید، درجنگیم و با هر كس آشتى باشید آشتى خواهیم بود. ما یزید را دستگیر كرده و از ستمگران نسبت به شما و ما بیزارى مى جوییم .
امام (علیه السلام ) از دروغگویى ، نامردى و سخنان نفاق آمیز آنان به خشم آمد و فرمود:
هرگز، هرگز، اى بى وفایان و نیرنگ بازان !...مى خواهید با من همان كنید كه پیش از این با پـدرانم كردید؟ نه به خدا سوگند، هنوز داغ دلم التیام نیافته است ... تنها درخواست من از شما این است كه نه با ما باشید و نه علیه ما.(3)
امام سجاد(علیه السلام )در این خطابه مهیّج و روشنگر، حادثه كربلا را از هر دو بعد آن مورد تجزیه و تحلیل قرار داد: از یك سو، درنده خوییها و جنایات ضدّ انسانى یزید و مزدوران او را برملا ساخت و آنان را، قاتل ، غارتـگـر، شكننده حرمت انسانیّت و اسیر كنندگان زنان و فرزندان فرزند پـیامبر(صلی الله علیه وآله  )معرفى كرد و كوفیان را افرادى نیرنگ باز، پیمان شكن و شریك جرم یزید قلمداد و عواقب وخیمى را كه در انتظارشان هست به آنان گوشزد كرد.
از سوى دیـگـر، امام حسین و خاندان او را، خاندان پـیامبر(صلی الله علیه وآله  )معرفى فرمود و شهادت آن بزرگوار و یارانش را ـ كه برترین نمونه هاى فداكارى ، ایثار و عشق به لقاء اللّه محسوب مى شدند ـ به عنوان بزرگترین افتخار خاندان خویش مطرح كرد.
اگـر امام چـهارم (علیه السلام )در آن شرایط، این حقایق را تبیین نمى كرد و افكار عمومى را در جریان آن قرار نمى داد، چه بسا دستگاه قدرتمند تبلیغاتى یزید، حوادث را طورى دیگر جلوه مى داد. آن حضرت از همان روزهاى نخست وقوع این حادثه ، چهره اصلى قیام عاشورا را ترسیم كرد و در سینه ها جا داد، بگونه اى كه همان گفته ها و شنیده ها در قرن سوم در كتابهاى تاریخى ثبت گردید و خلفاى بنى امیّه ، برغم تلاشهاى خود، نتوانستند آن را تحریف كنند.
------------------------------
1- لهوف ، ص 63 .
2- قتل صبر به قتلى گفته مى شود كه فردى را پس از دستگیرى و بستن دست و پا و راههاى گریز و فرار، بكشند .
3- ر . ك : بحارالانوار ، ج 45 ، ص 112 ـ 113 .تاریخ : شنبه 16 آبان 1394 | 10:54 ب.ظ | نویسنده : عشاق امام موسی کاظم علیه السلام | نظرات

  • paper | فارسی بوک | ماه موزیک